Haber

IFCR, Ukrayna’daki çatışmanın psikolojik yaralarının yeni acılara neden olduğunu belirtiyor

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Ukrayna’daki silahlı çatışmanın psikolojik yaralarının şu anda barınma, açlık ve geçim sorunlarıyla mücadele eden insanlara yeni acılar yaşattığı konusunda uyardı.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın 1. yılına ilişkin IFRC’den yapılan yazılı açıklamada, savaşın aileleri etkilemeye devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, “IFRC, tarihinin en büyük insani yardım müdahalesine öncülük ediyor. 58 ülkeyi kapsayan 1,6 milyar İsviçre Frangı değerindeki yardım çağrısıyla IFRC, tıbbi bakım, ruh sağlığı desteği ve ruh sağlığı desteğine ihtiyaç duyan 2 milyondan fazla kişiye ulaştı” denildi. IFRC, her şeyini kaybeden ailelere yardım sağlıyor. Şimdiye kadar 87 milyon frank nakit desteği sağladı.” ifadeler yer aldı.

24 Şubat 2022’de savaşın başlamasından bu yana, IFRC’nin ülkeler arası çatışmalardan etkilenen insanların ihtiyaçlarını desteklemek için 124 binden fazla gönüllüyü seferber ettiği bildirildi.

Ukrayna’daki uluslararası silahlı çatışmanın yarattığı ruhsal yaraların, mevcut barınma, açlık ve geçim sıkıntısıyla mücadele eden insanlara yeni acılar yaşattığı uyarısı yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IFRC Genel Sekreteri Jagan Chapagain şunları söyledi:

“Bu meşakkatli yıl milyonlarca insanın hayatını mahvetti, fiziksel olduğu kadar psikolojik yaraları da beraberinde getirdi. İnsanların geçen kışı hastalıkla atlatmasına yardımcı olmak için nakit, barınak, tıbbi malzeme ve acil yardımın yanı sıra ruh sağlığı mücadelemizi genişletmeye hazırız.” Elektrik ve su kesintisi.”

“İnsanları akıl sağlığı acil durumlarına nasıl yanıt verecekleri konusunda eğitiyoruz”

Ukrayna Kızılhaçı Genel Müdürü Maksym Dotsenko da Ukraynalıların sevdiklerini, evlerini, işlerini her şeylerini kaybettiklerini ve bunun yeterince yıkıcı bir deneyim olduğunu belirtti.

“İnsanların hayatları belirsizlikle dolu ve bu ıstırap onları içten içe kemiriyor. Bu, akıl sağlığı krizini şiddetlendiriyor. Ailelerin tedavi ve destek bulmasına yardımcı olmak bizim için çok önemli. İnsanları akıl sağlığı acil durumlarına nasıl tepki verecekleri konusunda eğitiyoruz ve bu eğitim,” dedi Dotsenko. sığınaklarda ve bodrumlarda yapıldı.” sözlerini kullandı.

Açıklamada, Ukrayna Kızılhaçı’nın çatışmaların tırmanmaya başlamasından bu yana yüzbinlerce kişiye psikososyal destek sağladığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu