Ekonomi

Mehmet Şimşek: Rasyonel zemine dönmekten başka çare yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Mehmet Şimşek, bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Nureddin Nebati’den devraldı.

Nureddin Nebati’nin açıklamalarından öne çıkanlar:

Sayın Cumhurbaşkanımızın teveccühü ile devraldığım Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğunu Sayın Mehmet Şimşek’e devretmek için buradayız.

Bizim için en kıymetli olan milletimizle omuz omuza verdiğimiz bu gayrette en ufak bir hata yapmadan hizmete devam etmektir. Yolumuza birlikte devam edeceğiz. Bu kutlu yolculukta üstlendiğimiz her görev, milletimize hizmet aşkıyla yürüttüğümüz görev olmuştur.

-Kalbi Asırlık Türkiye aşkıyla çarpan bir ağabey olarak, görev verilen makamlarda yerimi almamı nasip eden Rabbime hamd ediyorum. Teşekkür ederim.

“Uluslararası normlara uyum ana hedefimiz olacak”

Şimşek, “Türkiye’nin rasyonel zemine dönmekten başka çaresi yok” diyerek şeffaflık ve öngörülebilirliğe vurgu yaptı. Şimşek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Toplumsal refahı artıracağız. Bu hedefe ulaşmada şeffaflık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uyum temel hedeflerimiz olacak. Türkiye’nin rasyonel bir yere dönmekten başka çaresi yok. Enflasyonla mücadele ana politikamız olacak.

Devletimizin temel amacı toplumsal refahı artırmaktır. Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız. Orta vadede enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Bugün bakanımızdan devraldığımız bayrağı daha da yukarılara taşımak için gece gündüz çalışacağız. İnşallah bu süreçten her zaman vicdan rahatlığıyla çıkacağız” dedi.

“Sana ağır bir görev verildiğini biliyorum”

Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadelede Merkez Bankası’nı desteklemenin ana politikaları olacağını belirtti.

Yeni Bakan sözlerini, “Bana ağır bir görev verildiğini biliyorum. İnşallah bu süreçten her zaman vicdan rahatlığıyla çıkacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu