Haber

Çarşamba Keşgi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi

Samsun’un Çarşamba ilçesinde düğünlerin ve özel günlerin vazgeçilmez lezzeti Çarşamba tatlısına Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan yaptığı açıklamada, yörenin en özel yemeği olan Çarşamba keşkeğini tescil ettirmenin lezzeti geleceğe taşıması açısından oldukça maliyetli olduğunu belirtti.

Pek çok yerde keşkek yapıldığını belirten Doğan, şöyle devam etti:

“Bizi diğerlerinden ayıran özelliğimiz çarşamba günümüzün bereketli ovasında yetişen ve atalarımızdan öğrendiğimiz şekilde pişirilen keşkektir. Onu bu kadar lezzetli ve özel kılan bir diğer unsur ise sosyal bir arada yaşama ve keşkek geleneği ile dayanışma devam ediyor.Özel günlerde bizi bir kazanın etrafında toplayan keşkektir.Özellikle düğün,doğum,asker uğurlama gibi törenlerde cemaat usulü hep birlikte hazırlanıp tüketilir. toplumumuzda birlik ve beraberliktir.

Bu varlıkların geleceğe taşınması amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanlığı’na yaptığımız başvuru sonucunda Çarşamba keşkekimize coğrafi işaret tescil belgesi verilmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu