Ekonomi

OECD araştırması: Türkiye, anlaşamayanların en fazla olduğu ülke

OECD ülkeleri arasında ailesini geçindirmekte en çok zorluk çeken anne babalar Türkiye’de yaşıyor. Araştırmalara göre ailelerin yüzde 70’inden fazlası temel ihtiyaçlarını karşılayamama endişesi yaşıyor.

OECD’nin araştırmasına göre yüksek enflasyon nedeniyle örgüte bağlı ülkelerde yaşayan her 10 aileden 9’u geçim pahalılığından ve fiyat artışlarından endişe duyduğunu belirtti.

İMANIN KAYNAĞI HÜKÜMETLER DEĞİL AİLE VE ARKADAŞLARDIR

T24’te yer alan habere göre ailelerin yaklaşık yüzde 47’si gıda, barınma, elektrik ve borçlardan oluşan temel giderlerini bile karşılayamama endişesi yaşıyor.

Olası bir ekonomik bunalım durumunda, kendi hükümetinin yapacağı yardımın yeterli olacağını düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 33’tür. Katılımcılar, ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için arkadaşlarına ve ailelerine daha fazla güvenmektedir.

Ayrıca, ailelerin yüzde 73’ü hükümetlerinin çaba ve yaşam maliyetine öncelik vermesi gerektiğini düşünüyor.

Türkiye OECD ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Ülkeler bazında bakıldığında anlaşamayanların oranının en yüksek olduğu yer Türkiye. Türkiye’de ailelerin yüzde 70’inden fazlası temel ihtiyaçlarını karşılayamama endişesi yaşıyor. Türkiye bu konuda OECD ortalaması olan yüzde 47’nin oldukça üzerinde.

Şili ve Meksika’daki ebeveynler, ardından Türkiye, ankette geçimlerini en çok hissedenler olarak ilk sırada yer aldı.

En az maddi sıkıntı yaşayanlar ise Danimarka, Hollanda ve İsviçre’de yaşayan aileler. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu