Sağlık

Penisteki Önemli Hastalıkların Belirtilerini Belirleyebilir misiniz?

Penisinizde meydana gelen hastalıkların belirtilerini belirleyebilir misiniz? Bu hastalıklar bir cilt durumundan cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona kadar değişebilir. Bu farklı penis hastalıklarını nasıl tespit edeceğinizi ve ne zaman doktora başvurmanız gerektiğini öğrenmek için gelin birlikte içeriğe göz atalım…

Kaynak:https://www.healthline.com/health/pen…

Günümüzde pek çok erkeğin penis hastalıkları olmasına rağmen bunun farkında olmayabilirler.

Bunun sebebi sizin cinsel organlarınızı ne kadar iyi tanıdığınız ve bu tür hastalıkların belirtilerini bilmedikleri için değişir. Bu hastalıklar, sıklıkla cinsel yolla bulaşan, önemli sonuçlara yol açabilen enfeksiyonlar da olabilir. Bu yüzden bilinçli olmakta fayda var.

Önce sık görülen penis hastalıklarından bahsedelim.

 • Penis başı iltihabı (balanit)

 • vajinal mantar enfeksiyonu

 • Erektil disfonksiyon (ED)

 • erken boşalma

 • penis eğriliği

Penis başı iltihabı (balanit)

Penis başının tahriş olması ve iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Sünnet olmadıysanız bu iltihapla rekabetiniz daha fazladır. Bu hastalığın en yaygın belirtileri sünnet derisinin şişmesi ve kızarıklığıdır.

Vajinal mantar enfeksiyonu.

Evet sadece kadınlarda görülen bir hastalık değil, erkeklerde de mantar enfeksiyonları bulunabiliyor. Özel bölgenizde kızarıklık ile başlar ya da penis üzerinde beyaz noktalar ile belirtileri fark edilebilir. Bu hastalığın en yaygın belirtileri ıslak veya nemli penis derisinin yanı sıra kaşıntı ve yanma hissidir.

Erektil disfonksiyon (ED)

Ereksiyon olamadığınızda veya sürdüremediğinizde ortaya çıkan bir sorundur. Gerginliğin tetikleyebileceği gibi, ancak bu her zaman tıbbi müdahale gerektireceği anlamına gelmez. Ancak düzenli olarak meydana gelirse, altta yatan bir sağlık sorununun işareti olabilir. En sık görülen belirtiler penisin sertleşmekte güçlük çekmesi veya sertleşmeyi sürdürememesidir.

erken boşalma sorunu

Erken boşalma, cinsel ilişki sırasında spermin arzu edilenden daha erken salınması durumudur. Yaklaşık 1 dakikadan daha kısa sürede gerçekleşirse, bu erken boşalma olarak kabul edilir. Bu bir sağlık sorunu olarak görülmese de cinsel zevki azaltabilir ve bazıları için ilişki sorunlarına neden olabilir.

penis eğriliği

Penisin gelişimi sırasında bazı problemler nedeniyle penisin şeklinin bozulmasına neden olur. Hafif bir penis eğriliği tamamen normaldir ancak bu hastalıktan kaynaklanan eğrilik daha belirgindir ve travmaya neden olabilir. Penisin keskin bir şekilde bükülmesi, ağrı hissi ve penisin küçülmesi bu hastalığın belirtilerinden bazılarıdır.

Şimdi daha az yaygın olan penis hastalıkları hakkında konuşalım.

 • Priapizm

 • gecikmiş orgazm

 • penis kanseri

 • penis kırığı

Priapizm

Priapizm, dört saatten uzun süren ağrılı ereksiyonlardır. Dengesiz kan akışından kaynaklanır ve en yaygın semptomları yumuşak bir penis başı ve sert bir penis başıdır.

gecikmiş orgazm

Orgazm bozukluğundan kaynaklanan bir hastalık türü olarak bilinir ve kişinin orgazm olamamasıyla ortaya çıkar. Ya da orgazm oluyor ve boşalamıyorsanız ve bu sürekli tekrarlıyorsa gecikmiş orgazm hastalığınız olabilir.

penis kanseri

Penis kanseri çok küçük görünse bile yakalanması mümkündür. Derhal tedavi edilmezse, vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu nedenle, herhangi bir penis kanseri semptomunuz varsa, doktorunuzu görmekten çekinmeyin.

Bu hastalığın en sık görülen belirtileri peniste şişlik, yumru benzeri bezler veya kızarıklık ise kesinlikle bir doktora görünmek sağlığınız açısından değerlidir.

penis kırığı

Penisinizi yaraladığınızda ve sertleşmiş penisinizi sertleştiren dokulara zarar verdiğinizde olur. Bu rahatsızlığın bazı belirtileri çıtırtı sesi, ağrı ve penisinizin ani inmesi gibi durumlarda görülebilir.

Şimdi hastalığın penis derisindeki belirtilerinden bahsedelim.

 • Sedef hastalığı

 • liken planus

 • kontakt dermatit

 • Fordyce noktaları

cinsel organlarda sedef hastalığı

Cinsel organlardaki sedef hastalığı, kuru cilt lekelerine neden olur ve daha ciddi vakalarda cilt çatlayabilir ve kanayabilir. Daha sonra penisinize ve kalçanıza yayılır ve penil sedef hastalığı oluşur.

liken planus

Penisinizde kızarıklığa neden olabilecek başka bir bağışıklık sistemi bozukluğudur. Örneğin, sedef hastalığı, ancak liken planus döküntüleri daha çok ortaya çıkar. En sık görülen semptomlar şişlik ve kızarıklıktır. Kaşıntı gibi rahatsız edici semptomları da vardır.

kontakt dermatit

Genellikle tahriş olduğunda veya güneşe maruz kalındığında ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Fakat peniste korkulacak bir hastalık türü olmadığı için zamanla güzelleşecek ve eski haline dönecektir.

Fordyce noktaları

Fordyce lekeleri, penisinizde görülebilen küçük, zararsız şişliklerdir. Semptomlar ağrısız beyaz veya kırmızı topaklardır.

Son olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bahsedelim.

 • Klamidya enfeksiyonu:Korunmasız bağlanma veya tam tersi sonucu ortaya çıkan bakteriyel bir enfeksiyondur.

 • Genital uçuk:Korunmasız cinsel ilişki veya korunmasız bağlanma ve oral seks sonucu bu hastalığa yakalanabilirsiniz.

 • Genital siğiller ve HPV:Genital siğiller, korunmasız bir ilişkide oral veya kontraseptif ilişkiden birkaç hafta sonra ortaya çıkar.

 • belsoğukluğu:Ayrıca korunmasız ilişkiden sonra bakteriyel enfeksiyon türüdür.

 • Frengi:Bakteriyel bir enfeksiyon türüdür ve zamanında tespit edilip tedavi edilmezse yaşamı tehdit edebilir.  

mericajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu